zajazd      noclegi      Szef Kuchni poleca      znane osoby u nas      atrakcje turystyczne w okolicy      kontakt      lokalizacja
Zaledwie 500 metrów od Zajazdu Pod Srebrną Górą, na wzniesieniu po południowej stronie Chęcin znajdują się ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Odbywały się tu zjazdy szlacheckie i koncentracje wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami. Zamek był rezydencją królowych i wdów królewskich, mieszkała tu między innymi Adelajda - druga żona Kazimierza Wielkiego, jego siostra - Elżbieta, a także królowa Bona, która na chęcińskim zamku zgromadziła wielkie skarby. Obecnie ruiny zamku są udostępnione do zwiedzania, po krętych schodkach wchodzi się na szczyt jednaj z zamkowych wież, skąd można podziwiać piękną panoramę okolic.
Zespół franciszkański z klasztorem ufundowanym przez Kazimierza Wielkiego w 1368 roku. Na dziedziniec wchodzi się przez sklepioną bramę z kluczowymi otworami strzelniczymi. Gotycki kościół z charakterystycznymi, ostrołukowymi oknami i sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi, posiadającymi metrykę XVII-wieczną. Kościół dwukrotnie niszczony, w XVI i SVII wieku. W XIX wieku służył jako więzienie.
Dawna synagoga przy ulicy Długiej została wzniesiona w 1638 roku. We wnętrzu późnorenesansowy ołtarz na rodały (święte księgi) z czarnego marmuru, z intarsją z marmuru chęcińskiego, z kartuszem i koroną.
Niemczówka renesansowa kamienica z 1570 roku. Kiedyś mieściła się w niej karczma. W latach 60-tych XX wieku, po odnowieniu, w Niemczówce była stylowa kawiarnia i Muzeum Tradycji Górniczych Regionu Chęcińskiego. Warto zwrócić uwagę na obszerną sień przejazdową i wielką salę o trzech oknach i belkowanym stropie, kamienne portale i stylowe podwórze.
Jaskinia "Raj" to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu świętokrzyskigo. Położona jest przy drodze krajowej nr 7, między Chęcinami i Kielcami. Długość dotychczas odkrytych korytarzy jaskini wynosi 240 metrów, do zwiedzania udostępniono 150 metrów. Ze stropu zwieszają się liczne stalaktyty, w niektórych miejscach jest do 200 sztuk na jednym metrze kwadratowym. Krople wody na ich końcach świadczą, że jaskinia żyje. W jaskini żyją nietoperze.
Kilka kilometrów od Chęcin w stronę Krakowa, także przy drodze krajowej nr 7, w Tokarni znajduje się skansen Muzeum Wsi Kieleckiej. Można tam oglądać kilkadziesiąt obiektów architektury drewnianej kielecczyzny. Skansen podzielony jest na sześć sektorów prezentujących budownictwo: terenów wyżynnych, świętokrzyskie, nadwiślańskie, terenów lessowych, dworskie i małomiasteczkowe.
Góra Miedzianka to charakterystyczne, widoczne z daleka wzniesienie o wysokości 356 m npm. Od XIV wieku wydobywano na Miedziance rudy zawierające ok. 50% miedzi, były to między innymi: chalkopiryt, malachit, azuryt, a także odkryte przez J. Morozowicza miedziankit, staszicyt i lubeckit. Pozostałością eksploatacji górniczej są liczne szyby i sztolnie. Na Miedziane znajduje się kilka jaskiń i schronisk skalnych. Na przykład jaskinia w sztolni Zofia ma 279 metrów długości, ale uwaga! jaskinie na Miedziance nie są udostepnione do zwiedzania i są niebezpieczne. Historię górnictwa kruszczowego można poznać w Muzealnej Izbie, która mieści się w dawnej szkole.

Projekt i wykonanie: Andrzej Paszkowski - tel. 502338820 - www.gory-swietokrzyskie.eu Zdjęcia: Michał Paszkowski, wszelkie prawa zastrzeżone

statystyka